SEO

Avukat SEO

Dijital pazarlamanın en önemli çalışma alanlarından biri hiç şüphesiz SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu’dur ve reklam yasağı bulunan hukuk büroları ve avukatlar için SEO’nun öneminin birkaç kat arttığını söylemek mümkündür.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu); bir internet sitesinin, arama motorlarında görünür bir konum elde ederek hedeflediği kitleye (işletmeler için potansiyel müşterilere) ulaşabilmesi adına arama motoru botları ve kullanıcı deneyimi boyutunda yapılan iyileştirmelerin bütününü ifade eder.

Hukuk büroları, SEO hizmeti ile potansiyel müvekkillerine ulaşabilir.
1 Ocak 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri aralığında 132.558 potansiyel müvekkile ulaşmayı başaran bir hukuk bürosu.

SEO’nun tanımına avukatlar açısından bakarsak; Gayrimenkul Hukuku’nda uzmanlaşan bir avukatın, ecrimisil davası ve bu dava etrafında şekillenen yanal aramalardan organik trafik çekerek müvekkil kazanmasına yönelik optimizasyonların SEO çalışmaları kapsamında değerlendirildiğini söyleyebiliriz.

Avukatlar İçin SEO Neden Önemli?

Takip edilemeyen bir hızla küreselleşen dünyada Covid-19 pandemisi ile birlikte en ufak hizmet ya da ürün arayışları için dahi çoğu zaman kuşak fark etmeksizin arama motorlarının kullanılması, SEO’nun artan popülaritesinin ve öneminin arkasında yatan başat unsurlardan biridir.

SEO, reklam yasağından dolayı avukatlar için en önemli dijital pazarlama kanalıdır.
Danışmanlık verdiğim bir hukuk bürosunun Ahrefs analiz aracında 5 Eylül 2020 tarihindeki görünümü. Organik Keywords: 1 & Organik Traffic:0

Avukatlar için ise SEO’nun artan değerinde belirleyici olan bir başta nokta vardır ve bu nokta; reklam yasağıdır. Google Ads ya da sosyal medya reklamlarını aktif bir şekilde kullanamayan avukatlar ve hukuk büroları için potansiyel müvekkillerine ulaşabilecekleri dijital pazarlama kanalı olarak SEO ön plana çıkar.

Hukuk büroları için SEO stratejisinde web tasarım başat öneme sahip etkenlerdendir.
Düzenli SEO danışmanlığı ile aynı hukuk bürosunun 3 Ocak 2022 tarihinde Google’da 1-3 arasında 266, 4-10 arasında 539 hedef yani müvekkillerine ulaşabileceği sorgusu oluşmuş durumda.

Avukatlar İçin SEO’da Web Tasarımın Etkisi

SEO stratejisinin başarısı belirgin ölçüde web tasarım sürecindeki hassasiyete ve tasarımın arama motoru botları ve kullanıcı boyutundaki beklentileri aynı anda karşılayabilmesine bağlıdır. Bu durum avukatlar için hazırlanan SEO stratejilerinde de geçerlidir.

Avukat için özellikle hukuk ve hizmet sayfası ayrımının henüz web tasarım sürecinde tam anlamıyla yapılması önemlidir. Örneğin; Gayrimenkul Hukuku bir kategori sayfası iken gayrimenkul avukatı bir hizmet sayfası olmalıdır. Dolayısıyla keyword – hedef sayfa eşleşmesinin de web tasarım sürecinde kurgulanması gereken SEO aksiyonlarından biri olduğunu görmemiz mümkündür.

Web tasarım sürecinde birincil öncelikte hedef sayfalar oluşturulurken avukatın ya da hukuk bürosunun uzmanlık alanları dikkate alınmalı, özellikle içerik üretilebilecek alanlara mutlaka öncelik verilmelidir.

Yine tasarım sürecinde heading hiyerarşisinden web site mimarisine, site hızından header, footer ya da sidebar bilgi mimarisine kadar tüm noktalara dikkat edilmesi gerekir. (SEO uyumlu bir web sitesiyle ilgili daha fazla bilgi için; SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir? başlıklı içeriğimi inceleyebilirsiniz.)

Avukat SEO Stratejisinde Anahtar Kelime Araştırması

Keyword research (anahtar kelime araştırması), SEO stratejisinin oluşturulması sürecindeki temel çalışma alanlarından biridir ve tam manasıyla başarıya ulaşması hedeflenen bir strateji için olmazsa olmazlardandır.

Bu çalışma alanına avukatlarda SEO süreci açısından yaklaşırsak, önceliğin rekabetin ve içerik oluşturma noktasında harcanacak eforun nispeten daha düşük olduğu alanlara verilmesi gerektiğini söylemeliyim.

Dilekçe odaklı aramalar, avukatlar için SEO stratejisinde hayli önemlidir.

Anahtar kelime araştırmasında dikkate alınması gereken bir diğer noktanın ise, büronun ya da avukatın uzmanlık alanında yer alan sorgulara öncelik verilmesi olduğunun altını çizmeliyim. Bu sorgularda profesyonel içerikler üretmek, avukatın ya da büronun uzmanlığında yer almayan alanlara kıyasla daha kolay olacağından dolayı erken dönemde performans kazanmak adına bu yaklaşım benimsenmelidir. 

Dava odaklı aramalar, avukatlar için SEO çalışmalarında mutlaka dikkate alınmalıdır.

Avukatlar İçin SEO Hizmetinde Lokal SEO

Anahtar kelime araştırması sürecinde bahsettiğimiz yaklaşımlara ek olarak, avukatlar için SEO stratejisinde odaklanılması gereken sorgu grupları içerisinde “Kocaeli avukat, Kadıköy avukat, İzmir avukat, Kızılay avukat” gibi lokal aramalar da yer almalıdır. Bu sorguları karşılamak adına doğrudan internet sitesi üzerinde bir kurgu yapılacağı gibi, Google Business alanında da optimizasyonlar yapılmalıdır.

<Hukuki danışmanlık hizmeti arayan kullanıcılar hiç şüphesiz yüz yüze temasta olabilecekleri bir hukuk bürosu ya da avukat tercih etmek isterler ve Google’ın kullanıcılara sunduğu “haritalar” alanı, kullanıcı niyetini bu noktada karşılamak adına ideal yapılardır.

Tüm bunlara baktığımızda, SEO stratejisinde lokal sorguların da mutlaka dikkate alınması ve bu sorgulara yalnızca internet sitesindeki SEO kurgusu üzerinden değil Google Business yani işletme hesabından da odaklanılması gerektiğinin altını çizmeliyiz.

İçerik Stratejisinde Profesyonellik Nasıl Sağlanmalı?

Google’ın son yıllardaki algoritma güncellemelerinde dikkat çektiği temel noktaların başında E-A-T (Uzmanlık-Otorite-Güvenilirlik) gelir. Arama motorunda search yapan internet kullanıcılarına arama niyetiyle ilişkili en güvenilir sonuçları mümkün olan en hızlı şekilde listeleme hedefiyle hareket eden Google, sayfalarda yer alan content alanlarının güvenilirlik düzeyini anlamlandırarak sıralama sonuçlarına yansıtır.

Hukuk, her bir dalı farklı uzmanlıklar gerektiren oldukça geniş bir alandır ve bir hukuk bürosu ya da avukatın internet sitesinde yer alacak içeriklerin profesyoneller yani doğrudan bu işin uzmanları tarafından oluşturulması gerekir. SEO stratejisinde bu yaklaşım benimsendiği takdirde kullanıcıya ve arama motoru botlarına tam anlamıyla güvenilir ve profesyonel içerik alanları sunulmuş olur.

Nitekim çeşitli yanlış bilgilerle kullanıcının yanıltılmaması dolayısıyla SEO performansında olumsuz yönlü bir etkiye zemin hazırlamaması adına içerik stratejisine uzmanların dahil edilmesi en doğru yaklaşımdır.

Örneğin; tapu iptal ve tescil davalarında zamanaşımı kavramını araştıran bir kullanıcının çeşitli sorguları kullanarak bir internet sitesini ziyaret ettiğini ve bu internet sitesinin de zamanaşımı periyoduyla ilgili kullanıcıyı yanıltacak bir bilgi verdiğini düşünelim. Bu durumda kullanıcı, internet sitesine güvenerek ilgili dava kapsamında bir süre daha bekleyebileceğini düşünerek hukuki olarak harekete geçmeyebilir. Bu durumda yanıltıcı bilgi doğrudan kullanıcının yaşamını etkileyecek bir sorun haline gelecektir ki Google’ın temel hedefi, bunun önüne geçmek adına algoritmasının anlamlandırma düzeyini sürekli geliştirmektir.

Avukatlarda İçin SEO Danışmanlığında Merak Edilenler

Avukatlar için SEO stratejisinin oluşturulması ve uygulanması süreçleriyle ilgili yanıtını merak edebileceğiniz soruları sizin için genel hatlarıyla derlemeye çalıştım. Daha fazlası ve görüşlerinizi iletmek için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Avukatlar için SEO danışmanlığında başarı garantisi var mıdır?

Avukat ya da hukuk bürosu internet sitesi için doğru stratejiler üzerine temellerilen, aksiyon planı eksiksiz uygulanan ve sürekli revizeler alınarak birçok boyutta aynı anda yürütülen bir SEO danışmanlığında başarı oranı yüksektir. Burada unutulmaması gereken; günün sonunda optimizasyon çalışmalarını değerlendiren noktanın Google olduğu ve buna bağlı olarak SEO danışmanlığında hiçbir şekilde mutlak başarı garantisi verilemeyeceğidir.

Avukatlar için SEO hizmetinde fiyatlar nasıl belirlenir?

SEO danışmanlığında fiyatlandırmada standart bir yaklaşım benimsemek mümkün değildir. İnternet sitesinin mevcut durumdaki performansından kullanılan altyapıya kadar birçok değişken fiyatlandırma üzerinde etkilidir. Dolayısıyla avukatlar için SEO hizmetinde fiyat belirlerken tüm bu faktörlerin dikkate alınması ve değerlendirilmesi gerekir.

Avukatlar için SEO danışmanlığında çalışma periyodu ne olmalıdır?

SEO süreklilik isteyen bir çalışma alanıdır ve bu durum avukatlar için oluşturulan SEO stratejilerinde de geçerlidir. İnternet sitesinin mevcut durumdaki performansına ve teknik altyapısına bağlı olarak genellikle 3-4 aylık periyotta organik büyüme için gerekli zemin ortaya çıkar ve bu durum verilere yansımaya başlar. Çalışma periyodu olarak bu noktadaki tavsiyem; sürecin tam anlamıyla kontrolde tutularak doğru noktalarda geliştirilmesi adına sürekli bir çalışma sistematiğinin benimsenmesidir.

erentcolak

Eren Talha ÇOLAK, üniversite yıllarında atıldığı bu macera dolu dünyada 3.5 senede 50'den fazla markaya SEO Uzmanı olarak destek vermiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu