SEO

Google Bağlantı Reddetme (Disavow Tool)

Arama motoru optimizasyonu alanında artan rekabetle birlikte sıklıkla karşılaştığımız kavramların başında hiç şüphesiz negatif SEO gelir ve bu çalışmaların en önemli ayağını ise zararlı backlink çalışmaları oluşturur.

En yalın haliyle backlink; bir internet sitesinin, başka bir internet sitesini çeşitli yollarla (banner, tanıtım yazısı vs.) referans etmesidir.

Backlink kapsamında her ne kadar doğal yollarla kazanım (trend bir blog içeriğinin farklı internet sitelerinde kaynak gösterilerek paylaşılması) önerilse de, çoğu zaman realite bundan farklı gelişir ve SEO danışmanları, ilişkisellik ve otorite kavramlarından ödün vermeyen bir backlink stratejisi planlamak zorunda kalır.

SEO’nun en çok tartışılan çalışma alanlarından biri olan backlinkte, Google’ın gözünde değersiz ve kalitesiz internet sitelerinde otorite ve ilişkisellik kavramlarında dikkat edilmeden yalnızca backlink niceliği odağında bir başka internet sitesine yönelik yapılan çalışmalar spam yani negatif backlink olarak nitelendirilebilir.

Bu çalışmaların hedefi; bir internet sitesini, birçok değersiz ve zararlı alandan refere ederek backlink profilini negatif yönde etkileyerek Google’a yapay sinyaller göndermektir. Çalışmaların sonucunda beklenen ise Google’ın bu backlinkleri dikkate alarak hedef internet sitesinin organik gelişmeyen çalışmalarını cezalandırması ve dolayısıyla SEO görünürlüğünde belirgin bir düşüştür.

Elbette bu çalışmalar karşısında alınabilecek bir önlem vardır ve bu önlem olan disavow tool (bağlantı reddetme aracı), Google’dan Matt Cutts tarafından duyurulmuş ve 16 Ekim 2012 tarihinde “A new tool to disavow links” başlığıyla dokümante edilmiştir. (https://developers.google.com/search/blog/2012/10/a-new-tool-to-disavow-links)

Google’ın internet sitesi yöneticilerine sunduğu bu araç ile zararlı olduğunu düşündüğümüz backlinkleri Google’a bildirerek “bu referans linklerden internet sitemizi sorumlu tutmamasını” ifade edebiliriz.

Zararlı Backlinkler Nasıl Tespit Edilir?

SEO’da On Page, Off Page ya da teknik fark etmeksizin tüm çalışma alanlarında uygulama esnasında mutlaka dikkate alınması gereken kavram “periyodik kontrollerdir” ve bir internet sitesinin backlink profilinin de düzenli edilmesi sonucunda olası zararlı backlink çalışmalarını erken dönemde tespit ederek müdahale etmek mümkündür.

Backlink profilimizi kontrol ederken Semrush, Ahrefs ve Majestic gibi analiz araçlarının yanı sıra doğrudan Google’ın internet sitemizle ilgili birçok veriyi sunduğu Search Console’u kullanabiliriz.

Ahrefs ile backlink analizi yaparak zararlı linkleri tespit edebiliriz.

Backlink profilimizi analiz ederken Ahrefs’i kullandığımızı varsayarsak;

  • Öncelikle site explorer alanına domainimizi girmemiz,
  • İkinci adımda backlink profile bölümünün altında yer alan “backlinks” alanına geçiş yapmamız,
  • Son adımda ise internet sitemize gönderilen backlinkleri belirli bir tarih aralığında “Last 6 Months” gibi analiz etmemiz gerekir. (Domain bazında daha hızlı kontroller için “one link per domain” seçeneği tavsiye edilir.)

Backlink profilimizi Google Search Console aracılığıyla analiz etmek içinse;

Search Console ile backlink analizi yapılabilir.

  • Google Search Console’a giriş yapmalı,
  • Sol bölümde yer alan “Links” sekmesine geçmeli ve
  • Bu alanda yer alan “external links” segmentinin altında yer alan “top linking sites – top linked pages – top linking text” bölümlerini  incelemeliyiz.

Search Console, iç ve dış backlink profilimizi analiz etmemize yardımcı olur.

Google Disavow Tool Nasıl Kullanılır?

Disavow edeceğimiz backlinkleri Google’a bildirmeden önce hiç şüphesiz bir “disavow” dosyası oluşturmamız ve bu dosyanın “.txt” formatında olması gerekir. Disavow dosyası oluştururken takip edebileceğimiz iki yöntem vardır;

Bu yöntemlerden ilki, doğrudan bir domainden gelen tüm backlinkleri reddetmektir. Eğer spam bir backlink çalışmasına maruz kaldığınızı düşünüyorsak, her bir linki tek tek reddetmek yerine doğrudan domain bazlı bir kurgu oluşturmamız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Disavow.txt’de bu kurgu için;

Domain:baglantisi-reddedilecek-alan-adi.com yapısını kullanmanız gerekir. Bu formattaki kullanımda, ilgili domainden gelen tüm bağlantıların reddedilmesi sağlanır.

İkinci yöntem ise, sayfa bazlı reddetme işlemidir. Bu işlem için;

http://baglantisi-reddedilecek-sayfa.com/zararli-sayfa/ formatı kullanılmalıdır.

Düzenli backlink kontrolü yaparak zararlı linkleri Google’a bildiriyorsanız, disavow.txt düzenlenirken # ile yorum alanları oluşturabilir, böylelikle geçmiş dosyalara ipucu niteliğinde notlar bırakabilirsiniz.

Örnek Disavow.txt

domain:www.ariurunleriilesaglik.com
domain:tonyposen1982.blogspot.com
domain:ekarurinis.blogspot.com
domain:jamesingerhat76.blogspot.com
domain:veronicadefecdoing1980.blogspot.com

Bu disavow dosyasında doğrudan domain bazlı bir reddetme kurgusu tercih edilmiş, bu nedenle “domain:” yapısı kullanılmıştır.

Disavow.txt Nasıl Eklenir?

Zararlı backlinkleri tespit ettikten ve domain ya da sayfa bazlı fark etmeksizin disavow.txt dosyamızı hazırladıktan sonra;

Disavow tool ile zararlı backlinkleri Google'a bildirebiliriz.

  • Hangi internet sitemiz için bağlantı reddetme isteği göndereceğimizi belirledikten sonra ise hazırladığımız disavow.txt dosyasını upload etmemiz gerekir. Bu alanda Google’ın dosya formatının .txt olması gerektiğiyle ilgili uyarını ve yine disavow dosyasının nasıl hazırlanması gerektiği noktasındaki yönergesini görebiliriz.

Disavow dosyasının formatı .txt olmalıdır.

  • Yükleme işlemini tamamladıktan sonra gönderdiğimiz dosyayı aynı alanda, yükleme tarihimizle birlikte görebiliriz. Google, geçmişte gönderilen disavow dosyalarının indirilmesine de imkan verir.

Google, geçmişte yüklenen disavow dosyalarının indirilmesine imkan verir.

erentcolak

Eren Talha ÇOLAK, üniversite yıllarında atıldığı bu macera dolu dünyada 3.5 senede 50'den fazla markaya SEO Uzmanı olarak destek vermiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu